Official programme


 1. FESTIVAL DAY – TUESDAY 12. 5. 2015


 

17:00  - Zahájení festivalu

            vernisáž výstavy festivalových plakátů a raut


17:30 - Retrospective - festivalové znělky


18:00 – 19:30 - Forum - Digitalizace filmu

                                                  

20:00 – 20:35 - 1st block of competition films  - What to do while trains pass by - Jiří Šlofar,

                                                                                                                                Karl Forchhammer
                                                                                                                                 - 
FF UP

                                                       - Ze Salaša důle, kolem hospody, až do mlýna - Václav Zimmer-

                                                                                                                                        mann FF UP

                                                        - Rez - Filip Neřold - FF UP

                                                        - Démanty Temnoty - Viktor Hanačík - FF UP


20:45 – 21:15 - Non-competition screening Esta es mi selva - Santiago, Andrés Reale

                                                                                      - Universidad Nacional de La Plata, Argentina


                                                         - Foi o fio - Patricia Figueiredo

                                                                          - Instituto Politécnico do Cávado e do Ave, Portugal

 

21:30 – 22:10 - 2nd block of competition films   - Blindness - Peter Klausz - ELTE, Hungary


                                                          - Game of Senses - Wojciech Warzywoda, Akademia Sztuk

                                                                                              Pięknych w Łodzi, Poland

                                                          - Petites Heures - Didier Pigeon-Perreault, University of Quebec

                                                                                         Canada

                                                          - The Vernacular Dance - Camilo Martin-Florez, Concordia

                                                                                                        University, Canada

                                                          - Cicadas - Jared Hutchinson, University of Wisconsin-Mailwaukee

                                                                              USA

                                                          - Gabber Band - Weldé Patrick, Atelier Chardon Savard, Francie

 

22:30 – 23:00 - Retrospective - Petr Marek

 

23:15 – 00:00 - koncert - Acid Row


0:00 - 02:00 – Eartarian

 

 

2. FESTIVAL DAY - WEDNESDAY 13. 5. 2015


 

17:00 – 18:30 - Forum – Videomapping

 

19:00 – 19:30 - 3rd block of competition films - Silently Like a Comet - Anna Kryvenko, CAS FAMU


                                                        - Mare Clausum - Lea Petříková, CAS FAMU


                                                        - Filosofie dějin - Matěj Podskalský, KFS FF UK


                                                        - Drsoň, Šmelič, Detektivka, Oběť a Dvouokej Zrzoun

                                                                 - Tomáš Vavřička, KFS FF UK


19:45 – 20:00 - Retrospektiva - Martin Ježek, František Týmal


20:15 - 21:00 - 4th block of competition films   Lepus - Angélica María Ramirez, Universidad

                                                                                              del Valle, Colombia

 

                                                            - Wuejia Nyi - Diana Marcela Torres, Universidad

                                                                                     del Valle, Colombia

 

                                                            - México. Cali. La pomada del Tigre Buda - Shaia

                                                                                             Leiton, Universidad del Valle, Colombia

 

                                                            - De lo vivido - Hellen Fraga y Jhon Mavesoy, Universidad

                                                                                     del Valle, Colombia

 

                                                            - Bajamar - Yaisa Mariam Rodríguez Quintana, Universidad

                                                                                del Valle, Colombia

 

 

21:30 – 22:00 - Performance - František Týmal

 

22:15 – 22:45 - Closing ceremony + awards


23:00 - 00:00 - Screening of the birthday documentary film about Zlatý voči


00:00 - 03:00 – GSMKNSTWRK


Najdete nás:
Webmail
Administrace